Julkaistu 13.9.2022

Finnsat-kuituadapterit yksimuoto- ja monimuotokuiduille – mikä on kuituadapteri ja missä niitä käytetään?

Valokuituadapteri on pieni, mutta erittäin tärkeä osa kuituverkkoa.

Kuituadapteri on pieni komponentti valokuitukaapeleiden yhdistämiseen toisiinsa. Kuituadaptereita on eri muotoisia, mutta kaikki on suunniteltu suorittamaan sama toiminto – yhdistämään ja kohdistamaan kahden kuitukaapelin liittimet. Kuituadapterin avulla kuituoptiset kaapelit voidaan liittää toisiinsa yksittäin tai kimpuittain, jolloin monet laitteet saadaan kommunikoimaan samanaikaisesti.

Jos kuituja ei ole kohdistettu oikein, liitospisteessä tapahtuu häviötä – ja jos häviötä syntyy liikaa, voi esiintyä toimintahäiriöitä. Kuitujärjestelmässä jokainen elementti on tärkeä, olipa se kuinka yksinkertainen tai pieni tahansa. Nämä pienet laitteet, kuten kuituadapteri, mahdollistavat koko verkon toimivuuden.

Finnsat Adapteri SC/APC simplex SM vihreä
Kuituadaptereita on moneen tarpeeseen. Kuvassa Finnsat Adapteri SC/APC simplex SM vihreä

Kuinka kuituadapteri toimii?

Siinä missä esimerkiksi kaksi kuparijohdinta voidaan yhdistää suoraan juottamalla tai liittimillä, kuituliitännässä tärkeintä on puolestaan kunkin kuituytimen tarkka kohdistus. Se saavutetaan kahdella tarkkuuskomponentilla – kummassakin kuitukaapelissa olevalla liitinholkilla ja adapterin kohdistusputkella. Adapteri sekä kohdistaa kuidun että kiinnittää sen luotettavasti paikoilleen.

Kuituadapterien tyypit

Saatavilla on useita eri muotoisia kuituadaptereita. Valinta riippuu kahden liitettävän kaapelin koosta sekä kuituoptisten liittimien muodosta (yksimuoto- tai monimuoto). Yleisimmät liittimet ovat SC ja LC, ja niille on omat adapterinsa.

Mitä tulee ottaa huomioon kuituadapteria valittaessa?

Kuitukaapeleita, ja siten myös -adaptereita, on yksimuotoisia ja monimuotoisia. Suurin ero monimuotoisen ja yksimuotoisen kuidun välillä on, että edellisellä on suurempi ytimen halkaisija, tyypillisesti 50–70 mikrometriä. Yksimuotokuituja käytetään pidemmissä valokuituyhteyksissä ja monimuotokuituja lyhyemmissä.

Kuituadaptereita on yksimuoto- ja monimuotokuiduille sekä simplex- (yhdelle kaapelille), duplex- (kahdelle kaapelille) että quattro-mallisia (neljälle kaapelille). Laajasta valikoimastamme löydät juuri tarpeisiisi sopivan kuituadapterin.

”Olemme kuluneen vuoden aikana kasvattaneet valokuituadapterien valikoimaamme asiakkaiden toiveiden mukaan. Meiltä saat nyt sekä LC- että SC-liitintyypin adapterit kolmessa eri koossa; simplex, duplex, quattro. Yksimuoto kuituliittimille löytyy APC- ja UPC-mallit”, tekninen johtajamme Vesa Mikkilä kertoo.



”Yksimuotoadaptereihin minulla on seuraava nyrkkisääntö. APC-mallit on vihreitä ja UPC:t sinisiä. Monimuotoadaptereista OM1 adapterit tunnistaa beigestä värityksestä, OM3 adapterien väri on aqua ja OM4 taas magenta”, Mikkilä paljastaa.

Kuituadapterit yksimuotokuidulle

Tästä taulukosta löydät valikoimastamme löytyvät yksimuotokuitujen adapterit.

SähkönumeroTuotekoodiTuotenimi
7265165FKAV-SM-SC-SFinnsat Adapteri SC/APC simplex SM vihreä
7265137FKA-SM-SC-SFinnsat Adapteri SC simplex SM sininen
7265135FKA-SM-LC-SFinnsat Adapteri SM LC/LC simplex zirkoniaholkki
7267104FKAV-SM-SC-DFinnsat Adapteri SC/APC duplex SM vihreä
7265136FKA-SM-SC-DFinnsat Adapteri SM SC/SC duplex sininen
7267105FKAV-SM-LC-DFinnsat Adapteri LC/APC duplex SM vihreä
7265134FKA-SM-LC-DFinnsat Adapteri SM LC/LC duplex sininen
7265038FKAV-SM-LC-QFinnsat Adapteri LC/APC quattro SM vihreä
7267110FKA-SM-LC-QFinnsat Adapteri LC quattro SM sininen

Kuituadapterit monimuotokuidulle

Tässä taulukossa ovat valikoimamme kuituadapterit monimuotokuidulle.

SähkönumeroTuotekoodiTuotenimi
7267112FKA-OM3-SC-SFinnsat Adapteri SC simplex OM3 aqua
7267114FKA-OM1-SC-SFinnsat Adapteri OM1 SC/SC simplex beige
7267118FKA-OM4-SC-SFinnsat Adapteri OM4 SC/SC simplex magenta
7267116FKA-OM1-SC-DFinnsat Adapteri OM1 SC/SC duplex beige
7267113FKA-OM3-SC-DFinnsat Adapteri OM3 SC/SC duplex aqua
7267119FKA-OM4-SC-DFinnsat Adapteri OM4 SC/SC duplex magenta
7267111FKA-OM4-LC-DFinnsat Adapteri LC duplex OM4 magenta
7267120FKA-OM3-LC-DFinnsat Adapteri OM3 LC/LC duplex aqua
7267115FKA-OM3-LC-QFinnsat Adapteri OM3 LC/LC quattro aqua
7267109FKA-OM1-LC-QFinnsat Adapteri LC quattro OM1 beige
7267117FKA-OM4-LC-QFinnsat Adapteri OM4 LC/LC quattro magenta

Vesa Mikkilä

Tekninen johtaja

Puhelin: 0207 420 122
Sähköposti: vesa.mikkila@finnsat.fi

Varaa tapaaminen kanssani

Lisää aiheesta

Finnsat Oy jatkaa Suomen Vahvimmat Platina-sertifikaatilla

Finnsat Oy on ansainnut Suomen Vahvimmat Platina-sertifikaatin. Suomen Vahvimmat on hyvän hallintotavan sertifikaatti ja näkyvissä Asiakastiedon ESG-vastuullisuusraportilla. Platina-sertifikaatti myönnetään ainoastaan parhaista parhaille: Platina-sertifikaattiin on oikeutettu 3 % yrityksistä.
20.6.2024
/Yritys

Tehokas Wi-Tek ulkoreititin tuo netin sisälle ja tekee WiFi-verkon pihalle

Wi-Tek WI-LTE115-O-V2 ulkoreititin ottaa vastaan 4G-signaalin mobiiliverkosta ja tekee ympärilleen nopean ja vakaan 2.4GHz WiFi-yhteyden. Samalla saat vietyä langallisen internetyhteyden sisään: kotiin, mökille tai toimistoon.
19.6.2024
/Mobiilinetti

Erard FLAK kaapelikouru piilottaa näytöltä tulevat kaapelit

Erard FLAK seinäkaapelikanava on ihanteellinen apu TV-asennuksiiin ja kokoushuoneiden kalustuksiin. FLAK kaapelisuojalla saat AV-laitteiden johdot asennettua nätisti katseilta piiloon. FLAK sopii erinomaisesti yhteen jokaisen seinätelineen kanssa merkistä riippumatta.
17.6.2024
/Esitystekniikka

Ukkosrintama lähestyy. Yllätä asiakkaasi. Ole salamaa nopeampi.

Ukkosmyrskyt tietävät aina töitä antenniasentajille. Olethan varannut varastoosi riittävän määrän antennivahvistimia ja virtalähteitä, että pääset yllättämään asiakkaasi iloisesti salamannopealla palvelulla?
14.6.2024
/TV-verkot

Käyttäjäystävällinen 4K 60Hz 3x1 HDMI/ USB-C esitysvalitsin luokkaan ja saliin

HUS03-4K6G on esitysvalitsin, joka on suunniteltu erityisesti kokoustiloihin ja BYOD-mallisiin (Bring Your Own Device) tiloihin. Siinä on kaksi HDMI-tuloa ja yksi USB-C -tulo, joiden ansiosta kokoukseen osallistujat voivat tuoda mukanaan omat kannettavat laitteet ja esittäjän vaihtaminen käy helposti.
21.5.2024
/Esitystekniikka

UNV Omniview kameroilla näet kerralla enemmän

UNV Omniview kameroilla näet isomman alueen. Kameroiden panoraamanäkymän ansiosta saat turvattua isomman tilan vähemmillä kameroilla ja säästät asennus- ja ylläpitokustannuksissa. Omniview kameroiden älykäs analytiikka parantaa valvottavan alueen turvallisuutta.
15.5.2024
/Kameravalvonta

Optisten kuitujen ANSI/TIA 598-D värikoodaus auttaa asennuksessa ja huollossa

ANSI/TIA 598-D on standardi, joka määrittelee optisten kuitukaapeleiden värikoodauksen. Tämä standardi on tärkeä, koska se auttaa tunnistamaan ja hallinnoimaan eri kuituja kaapelissa, mikä on välttämätöntä niiden asennuksessa ja huollossa.
23.4.2024
/Tietoverkot

Pimeneekö televisiosi - lähetykset siirtyvät HD-aikaan vuonna 2025

Suomen televisiojakelu kokee merkittävän muutoksen keväästä 2025 alkaen, kun perustasoisten SD-kanavien lähetyksistä siirrytään laajalti teräväpiirtoon eli HD-lähetyksiin. Tämä koskee sekä antenni- että kaapelitelevisioverkkoja. Oma HD-valmius kannattaa tarkistaa ajoissa, jotta televisio näkyy vielä siirtymän jälkeenkin Traficom muistuttaa.
8.4.2024
/TV-verkot

Promax ATLAS NG:llä mittaat nyt myös 4G/5G signaalit

Promax ATLAS NG on ammattilaisen mittalaite kaapeli- ja antenniasennusten mittaukseen. Uuden option myötä ATLAS NG voidaan käyttää myös 4G/5G signaalianalysaattorina mobiiliverkkojen asennukseen ja vianhakuun. Promaxin kehutun käyttöliittymän ansiosta mittausprosessi sujuu vaivattomasti ja raportointi on saumatonta.
2.4.2024
/MIttalaitteet

SSB:n Ecoflex, Aircell ja Aircom -kaapelit määrämittaisina ja haluamillasi liittimillä

Tiesithän, että toimitamme Ecoflex, Aircell ja Aircom -kaapelit myös määrämittaisina ja haluamillasi liittimillä? SSB:n pienihäviöisiä koaksiaalikaapeleita käytetään erilaisissa vaativissa teollisuuden, liikenteen ja viestinnän sovelluksissa.
26.2.2024
/Mobiilinetti

Nopea apu 4K signaalin siirtoon ja jakamiseen useille näytöille

Täytyykö 4K videolähteen kuva saada kauemmas signaalilähteestä kameravalvonta tai info-tv toteutuksessa? Se onnistuu helposti SC&T:n HE03-4K on 4K HDMI-laajenninparilla.
17.1.2024
/Esitystekniikka

3G-verkot suljetaan - Wi-Tek ulkoreititin tuo 4G-yhteyden IoT-laitteille

3G-verkkojen sulkeminen jatkuu kiihtyvään tahtiin. Vanhat laitteet siirtyvät 3G-verkon sammuttamisen jälkeen käyttämään 2G-verkkoa. Kaikille laitteille 2G:n nopeus ei kuitenkaan riitä. Avun tuo Wi-Tek:in 4G-reititin, joka vastaanottaa 4G-signaalin ja tekee samalla ympärilleen WiFi-verkon.
27.12.2023
/Mobiilinetti

Finnsat lahjoitti joulumuistamiset Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen

Finnsat Oy toivottaa kaikille asiakkaille, yhteistyökumppaneille ja ratkaisujemme käyttäjille rauhallista joulunaikaa ja kaikkea hyvää vuodelle 2024. Kiitos sinulle vuodesta 2023!
22.12.2023
/Yritys

Erardin uudet USB-rasiat kiinteisiin asennuksiin ja pöytäkaivoihin

Erardin AV-rasioiden valikoima on kasvanut USB-rasioilla. Asennuskehyksiin liitettäviä rasioita on saatavilla USB-A, USB-B ja USB-C liittimille sekä oma versio latausta varten. AV-rasiat on tarkoitettu kiinteisiin seinäasennuksiin, kaapelikanaviin ja pöytäkaivoihin.
11.12.2023
/Esitystekniikka

Näin onnistuu PoE-signaalin siirto koaksiaalikaapelissa SC&T:n muuntimilla

Päivitä kameravalvontajärjestelmä IP-aikaan kaapelointia uusimatta. SC&T:n IP09CPHK PoE Over Coax lähetin ja vastaanotin pari siirtää PoE-signaalin IP-kameroille olemassa olevaa koaksiaaliverkkoa hyödyntäen. Säästät aikaa ja rahaa asennuksessa.
30.11.2023
/Kameravalvonta

WOOX-R7246 on älykäs lämpötila- ja kosteusanturi sekä IR-yleiskaukosäädin yhdessä paketissa

WOOX-R7246 on älykodin kompakti ja älykäs IR-kaukosäädin, jossa on integroituna lämpötila- ja kosteusanturi. Se on ihanteellinen kumppani viihtyisään ja terveelliseen kotiin. Laite mittaa sekä arvot että voi ohjata toimintoja niiden perusteella.
13.11.2023
/Älykoti

Finnsat Oy voitti Esimerkilliset Tuotetiedot 2023 -palkinnon!

Sähköteknisen kaupan liitto ry (STK) palkitsi Finnsat Oy:n Esimerkillisenä tuotetietojen päivittäjänä 2023. Yhtiö tuo maahan tuotteita ja palveluja datan ja videon siirtoon erilaisissa tietoliikenneverkoissa. STK puolestaan ylläpitää sähköteknisten tuotteiden Sähkönumerot.fi-tuotetietopalvelua, joka sisältää kattavat tiedot 600 000 tuotteesta.
8.11.2023
/Yritys

Televes 19" räkkikaapit kaikkiin tietoliikenneasennuksiin

Televesin 19" tietoliikennekaappien valikoima on kasvanut merkittävästi. Räkkikaappeja löytyy 6U korkeudesta aina 42U kokoon saakka. Maksimikuormat 60-1000kg. Saatavilla kaikki tarvikkeet erilaisista paneeleista pyöriin ja tuulettimiin.
26.10.2023
/Tietoverkot

Kansainvälinen vaihtoopiskelija Fabian Klaffenböck rakensi AV-over-IP-järjestelmän

Osana vastuullisuustyötämme keskitymme myös sosiaalisen vastuun kantamiseen. Sosiaalinen vastuu tarkoittaa meille myös sidosryhmiemme huomioimista toiminnassamme. Teemme yhteistyötä oppilaitosten kanssa ja pyrimme tarjoamaan harjoittelupaikkoja opiskelijoille.
6.10.2023
/Yritys

Senko Smart Probe II kuitumikroskooppi valokuituliittimien määräysten mukaiseen tarkastukseen

Senko Smart Probe II -kuitumikroskoopilla tarkistat luotettavasti kaikki kuituverkon liitokset. Senkon uusi kuitumikroskooppi on päivitetty paremmalla PASS/FAIL-analysoinnilla, laajalla valikoimalla adaptereita ja selkeällä määräysten mukaisella mittausten raportoinnilla.
12.9.2023
/Tietoverkot

Palvele majoittujia tutuilla TV-kanavilla Wisi OM Micro Headendin avulla

Wisi OM Micro Headendin avulla tuot majoittujille näkyviin omat tutut TV-kanavat hotellliin, mökkikylään tai villaan. OM on kompakti päävahvistin, joka transmoduloi TV ja videosignaalit DVB-x:stä QAM, COFDM tai IP -muotoisiksi. Lisäksi tarjolla on mahdollisuus keskitettyyn salauksen purkuun ja oman TV-kanavan lisäämiseen TV-verkkoon omista videosisällöistä.
4.8.2023
/TV-verkot

Näin jaat taloyhtiön nettiyhteyden parkkihallin latausasemille

Sähköautot, hybridit ja niiden latausasemat yleistyvät taloyhtiöiden parkkihalleissa. Tämä tarkoittaa yleensä samalla sitä, että parkkihalliin tarvitaan toimiva WiFi-yhteys. Taloyhtiöllä on jo taloyhtiönetti, mutta WiFi-verkko parkkihallista puuttuu. Mikä avuksi? Wi-Tek WI-AP315 hoitaa homman.
1.8.2023
/Tietoverkot

SC&T 4K HDMI-jakaja digitaalisella ja analogisella audion erottajalla

HAE01 on monitoiminen HDMI-jakaja, jossa on sisäänrakennettu audion erotus- (audio extractor) ja videon skaalaustoiminto. Se jakaa HDMI-signaalin kahteen näyttöön ja nostaa/laskee resoluutiota 1080p:stä 4K:ksi tai päinvastoin, jolloin se voi näyttää yhden videon eri resoluutioilla kahdessa näytössä.
21.7.2023
/Esitystekniikka

WOOX-R3569 PTZ-kameran akun voit ladata mukana tulevalla aurinkopaneelilta

Korkealaatuisella sensorilla ja 3 megapikselin tehokkaalla suoratoistolla varustettu WOOX-R3569 PTZ-kamera tarjoaa kristallinkirkasta 1080P HD-sisältöä. Ei vain päiväsaikaan, vaan myös yöaikaan.
19.7.2023
/Älykoti

Wi-Tek WiFi-linkkiparilla laajennat nettiyhteyden helposti talosta talliin invertterille

Linkkiparilla viet helposti nettiyhteyden talosta autotalliin, ulkorakennukseen tai navettaan. Wi-Tek linkkiparin avulla siirretään kätevästi verkko sinne missä ei ole valmiita kaapelointeja tai se on vaikeaa toteuttaa muuten. Langaton linkki on erittäin kustannustehokas verrattuna työlääseen maakaapelointiin.
20.6.2023
/Tietoverkot

Mitä eroa on dome- ja bullet kameralla?

Dome- ja bullet- tyyppiset kamerat ovat kaksi yleisintä valvontakameratyyppiä. Dome-kamera on pyöreä tai pallomainen, ja se kiinnitetään usein kattoon. Bullet-kamera sen sijaan on ulkomuodoltaan pitkulainen, ja se voidaan kiinnittää sekä seinään että kattoon.
3.5.2023
/Kameravalvonta

Luotettavat Corning Everon™ kytkentäkotelot teollisen ethernetin sovelluksiin

Corning Everon™ datarasiat sopivat erityisesti vaativiin teollisuusympäristöihin, joissa edellytetään IP67/65-suojausta sekä alueille, joilla on erityisen korkeat turvallisuusvaatimukset kulunvalvonnan suhteen.
14.4.2023
/Tietoverkot

DR-EDID korjaa tietokoneen ja näytön väliset resoluutiovirheet

FSR:n DR-EDID-emulaattori on suunniteltu manipuloimaan HDMI EDID-tietoja ja pelastamaan AV-asentajan pulasta. Laite helpottaa vian etsimistä järjestelmissä joihin on kytketty useampia laitteita.
5.4.2023
/Esitystekniikka

Televes kuitukaapeli asuinhuoneistojen optiseen kaapelointiin

Televes T231942 on 65 E/2022 määräyksen mukainen valokaapeli asuinhuoneistojen optiseen kaapelointiin. Kaapelin jokaisella kuidulla on oma, eri värinen halogeenivapaa vaippa, mikä helpottaa kuitujen järjestämistä ja tunnistamista. Kaapeli toimitetaan 500m muovikeloilla.
27.3.2023
/Tietoverkot

Finnsat-valmiskaapeleilla asennusaika nopeutuu - N-liittimet valmiina, kaapelina laadukas Ecoflex10 Plus

Finnsat-valmiskaapelit saatavilla 10-, 20- ja 30-metrisinä N-urosliittimillä sekä 10-, 15- ja 20-metrisinä N-naarasliittimillä. Kaapelina 50 ohmin laadukas ja pienivaimennuksinen Ecoflex10 Plus. Valmiiksi tehdyillä liitännöillä asennusaika nopeutuu.
3.3.2023
/Tietoverkot

Selaa tuoteryhmiä

Oma tili

Ostoskori

Ostoskorisi on tyhjä

Toimitusehdot

Toimitusmaksut 20.4.2016 alkaen:
  • Yli 1,00€ verkkokauppa tilaukset toimitamme ilman toimitusmaksua
  • Kaikki summat alv 0%.
    Maksuehto: Tiliasiakkaille 14 pv netto.
    Viivästyskorko: korkolain mukainen.
    Vakuutukset: Vahinkotapauksissa ota yhteys 0207 420 100.
    Muistutukset: Toimitusta tai laskua koskevat kahdeksan (8) päivää niiden saapumisesta.
    Palautukset: Huomautusaika on kahdeksan (8) päivää. Palautusta (virheetön tavara) ei voi tehdä ilman tavarantoimittajan lupaa. Hyvitys on -20% laskutetusta hinnasta. Mikäli tuote ei ole ehjässä alkuperäispakkauksessa, ei palautusta hyväksytä. Erikoistilauksia ei voida palauttaa, mikäli toimitus on ollut asiakkaan tilauksen mukainen. Palautusrahdin maksaa asiakas. Lainaksi lähetetyt tuotteet veloitetaan normaalisti, ellei niitä palauteta virheettöminä ilman asiakkaan tuotteeseen tekemiä merkintöjä. Palautusluettelo sisältää palautuksen hyväksyjän nimen, palautuksen syyn, palautuksen määrän ja toimituspäivän.
    Muutokset: Pidätämme oikeuden hintoja ja laitteita koskeviin muutoksiin. Kaikki tiedot perustuvat hinnaston tekohetkellä käytössä oleviin tietoihin.
    Takuu: 12-36kk. Takuu korvaa ainoastaan laitteen korjauksen, ei välillisiä kustannuksia. Laitteen vaihtamiseen liittyvät kustannukset eivät kuulu takuun piiriin.
Sivutolla käytetään evästeitä asiakaskokemuksen parantamiseksi ja toiminnallisuuksien varmistamiseen. Lue lisää yksityisyydensuojasta
Asia selvä