Julkaistu 13.9.2022

Finnsat-kuituadapterit yksimuoto- ja monimuotokuiduille – mikä on kuituadapteri ja missä niitä käytetään?

Valokuituadapteri on pieni, mutta erittäin tärkeä osa kuituverkkoa.

Kuituadapteri on pieni komponentti valokuitukaapeleiden yhdistämiseen toisiinsa. Kuituadaptereita on eri muotoisia, mutta kaikki on suunniteltu suorittamaan sama toiminto – yhdistämään ja kohdistamaan kahden kuitukaapelin liittimet. Kuituadapterin avulla kuituoptiset kaapelit voidaan liittää toisiinsa yksittäin tai kimpuittain, jolloin monet laitteet saadaan kommunikoimaan samanaikaisesti.

Jos kuituja ei ole kohdistettu oikein, liitospisteessä tapahtuu häviötä – ja jos häviötä syntyy liikaa, voi esiintyä toimintahäiriöitä. Kuitujärjestelmässä jokainen elementti on tärkeä, olipa se kuinka yksinkertainen tai pieni tahansa. Nämä pienet laitteet, kuten kuituadapteri, mahdollistavat koko verkon toimivuuden.

Finnsat Adapteri SC/APC simplex SM vihreä
Kuituadaptereita on moneen tarpeeseen. Kuvassa Finnsat Adapteri SC/APC simplex SM vihreä

Kuinka kuituadapteri toimii?

Siinä missä esimerkiksi kaksi kuparijohdinta voidaan yhdistää suoraan juottamalla tai liittimillä, kuituliitännässä tärkeintä on puolestaan kunkin kuituytimen tarkka kohdistus. Se saavutetaan kahdella tarkkuuskomponentilla – kummassakin kuitukaapelissa olevalla liitinholkilla ja adapterin kohdistusputkella. Adapteri sekä kohdistaa kuidun että kiinnittää sen luotettavasti paikoilleen.

Kuituadapterien tyypit

Saatavilla on useita eri muotoisia kuituadaptereita. Valinta riippuu kahden liitettävän kaapelin koosta sekä kuituoptisten liittimien muodosta (yksimuoto- tai monimuoto). Yleisimmät liittimet ovat SC ja LC, ja niille on omat adapterinsa.

Mitä tulee ottaa huomioon kuituadapteria valittaessa?

Kuitukaapeleita, ja siten myös -adaptereita, on yksimuotoisia ja monimuotoisia. Suurin ero monimuotoisen ja yksimuotoisen kuidun välillä on, että edellisellä on suurempi ytimen halkaisija, tyypillisesti 50–70 mikrometriä. Yksimuotokuituja käytetään pidemmissä valokuituyhteyksissä ja monimuotokuituja lyhyemmissä.

Kuituadaptereita on yksimuoto- ja monimuotokuiduille sekä simplex- (yhdelle kaapelille), duplex- (kahdelle kaapelille) että quattro-mallisia (neljälle kaapelille). Laajasta valikoimastamme löydät juuri tarpeisiisi sopivan kuituadapterin.

”Olemme kuluneen vuoden aikana kasvattaneet valokuituadapterien valikoimaamme asiakkaiden toiveiden mukaan. Meiltä saat nyt sekä LC- että SC-liitintyypin adapterit kolmessa eri koossa; simplex, duplex, quattro. Yksimuoto kuituliittimille löytyy APC- ja UPC-mallit”, tekninen johtajamme Vesa Mikkilä kertoo.



”Yksimuotoadaptereihin minulla on seuraava nyrkkisääntö. APC-mallit on vihreitä ja UPC:t sinisiä. Monimuotoadaptereista OM1 adapterit tunnistaa beigestä värityksestä, OM3 adapterien väri on aqua ja OM4 taas magenta”, Mikkilä paljastaa.

Kuituadapterit yksimuotokuidulle

Tästä taulukosta löydät valikoimastamme löytyvät yksimuotokuitujen adapterit.

SähkönumeroTuotekoodiTuotenimi
7265165FKAV-SM-SC-SFinnsat Adapteri SC/APC simplex SM vihreä
7265137FKA-SM-SC-SFinnsat Adapteri SC simplex SM sininen
7265135FKA-SM-LC-SFinnsat Adapteri SM LC/LC simplex zirkoniaholkki
7267104FKAV-SM-SC-DFinnsat Adapteri SC/APC duplex SM vihreä
7265136FKA-SM-SC-DFinnsat Adapteri SM SC/SC duplex sininen
7267105FKAV-SM-LC-DFinnsat Adapteri LC/APC duplex SM vihreä
7265134FKA-SM-LC-DFinnsat Adapteri SM LC/LC duplex sininen
7265038FKAV-SM-LC-QFinnsat Adapteri LC/APC quattro SM vihreä
7267110FKA-SM-LC-QFinnsat Adapteri LC quattro SM sininen

Kuituadapterit monimuotokuidulle

Tässä taulukossa ovat valikoimamme kuituadapterit monimuotokuidulle.

SähkönumeroTuotekoodiTuotenimi
7267112FKA-OM3-SC-SFinnsat Adapteri SC simplex OM3 aqua
7267114FKA-OM1-SC-SFinnsat Adapteri OM1 SC/SC simplex beige
7267118FKA-OM4-SC-SFinnsat Adapteri OM4 SC/SC simplex magenta
7267116FKA-OM1-SC-DFinnsat Adapteri OM1 SC/SC duplex beige
7267113FKA-OM3-SC-DFinnsat Adapteri OM3 SC/SC duplex aqua
7267119FKA-OM4-SC-DFinnsat Adapteri OM4 SC/SC duplex magenta
7267111FKA-OM4-LC-DFinnsat Adapteri LC duplex OM4 magenta
7267120FKA-OM3-LC-DFinnsat Adapteri OM3 LC/LC duplex aqua
7267115FKA-OM3-LC-QFinnsat Adapteri OM3 LC/LC quattro aqua
7267109FKA-OM1-LC-QFinnsat Adapteri LC quattro OM1 beige
7267117FKA-OM4-LC-QFinnsat Adapteri OM4 LC/LC quattro magenta

Vesa Mikkilä

Tekninen johtaja

Puhelin: 0207 420 122
Sähköposti: vesa.mikkila@finnsat.fi

Varaa tapaaminen kanssani

Lisää aiheesta

Corning LANscape® -sarja tarjoaa laadukkaat päätekotelot ja liitinpaneelit valokuituliitoksille ankariin olosuhteisiin

Corning LANscape® -sarjasta löydät sopivan ratkaisun pitkän elinkaaren valokuitutarpeisiisi myös ankariin ympäristöolosuhteisiin. Corning CCHE -liitinpaneeleja on sekä yksimuoto- että monimuotokuiduille. SPH-01P on kuitupäätekotelo liitinpaneeleille suoraan seinään tai DIN-kiskoon.
31.1.2023
/Tietoverkot

Ulkokäyttöön soveltuvat Wi-Tekin PoE-kytkimet WI-PS210G-O-V2 ja WI-PS310GF-O tuovat virran ja internet-yhteyden laitteille

PoE-kytkimet syöttävät verkkovirtaa ja internet-yhteyden ulos esimerkiksi valvontakameroille. Kestävän rakenteensa ansiosta PoE-kytkimet tarjoavat turvallisen ja vakaan verkkoyhteyden sekä virtalähteen, mikä takaa PoE-laitteiden toimintavarmuuden ulkonakin.
24.1.2023
/Tietoverkot

Telmor-teleasennuskaappi TESM-110 järjestää ja suojaa tietoliikenneverkkojen päätelaitteet ja kaapelit

Telmorin TESM-110 on teleasennuskaappi huoneistoon. Sen sisään saadaan tietoliikenneyhteyksien päätelaitteet ja kaapelit järjestykseen. Kaapin tuuletusaukoista Wi-Fi-signaalikin pääsee läpi. Huomaamaton ja lukittava kaappi on turvallinen ratkaisu asuinrakennuksessa.
17.1.2023
/Tietoverkot

Televesin valikoimista laadukkaat kaapelit, liittimet ja työkalut dataverkon rakentamiseen

Televesiltä nyt CAT-kaapelit, naaras- ja urospuoliset RJ45-liittimet sekä kätevät työkalut liitosten tekoon.
13.1.2023
/Tietoverkot

WOOX R4040 on älykäs PTZ-kamera, jolla tarkkailet kotiasi mistä vain – saatavilla nyt myös mustana

WOOX PTZ-valvontakamera on parhaimmillaan reaaliaikaisessa tarkkailussa. Valvo kotisi tapahtumia mistä vain ja säädä R4040-kamera seuraamaan vaikka lemmikin liikkeitä. WOOX Home -sovelluksella kameran kuva näkyy suoraan puhelimessa. Värivaihtoehtoina musta ja valkoinen.
10.1.2023
/Älykoti

Tutustu Erard EXO-näyttötelineiden valikoimaan – kallista ja käännä televisiotasi mielesi mukaan

Erard EXO-näyttötelineet kannattelevat niin LCD-, OLED-, QLED- ja MINILED-mallisia kuin myös litteitä ja kaarevia näyttöjä. Televisio asettuu aina parhaaseen katselukulmaan.
3.1.2023
/Esitystekniikka

Analoginen UNV-valvontakamera UAC-B115-F28 erinomaisella kuvanlaadulla

UNV:n analoginen valvontakamera UAC-B115-F28 on samaan aikaan sekä huippulaatuinen että helppokäyttöinen. Hybriditallennin XVR301-08G3 on sille mainio kaveri. Helppo ja edullinen tapa päivittää olemassa oleva kamerajärjestelmä ilman kallista kaapelointia.
22.12.2022
/Kameravalvonta

Rauhallista joulua ja hyvää uutta vuotta!

Finnsat Oy toivottaa kaikille asiakkaille ja yhteistyökumppaneille rauhallista joulunaikaa ja kaikkea hyvää vuodelle 2023. Tänä vuonna olemme muistaneet Unicefin kautta Ukrainan lapsia.
20.12.2022
/Yritys

Finnsat-asennustesteri FP-73CCTV valvontakameroiden asennukseen ja hallintaan

Finnsat-kameratesterillä asennat ja hallitset niin analogisia kuin IP-kameroitakin. Se on monipuolinen työkalu, jolla tarkistat myös verkon tilan ja teet mittaukset kaapeliliitännöistä jännitteeseen.
14.12.2022
/Mittalaitteet

Älykäs, interaktiivinen UNV-kosketusnäyttöratkaisu – esitä, tuo ja tallenna sisältöä vaivattomasti luokka- tai neuvottelutilassa

UNV C-Series Smart Interactive Display on näyttöratkaisu, jossa voi vaivattomasti esittää opetus- tai kokousmateriaalia. Näkymän voi jakaa osioihin erimuotoisille sisällöille ja kirjoittaa muistiinpanoja suoraan näytölle. Sisältöä voi tuoda näytölle langattomasti omalta laitteelta, ja kaiken saa talteen myöhempää käyttöä varten.
7.12.2022
/Esitystekniikka

Säänkestävä Glory Star Magnetar-tabletti soveltuu haastaviin ulko-olosuhteisiin

Magnetar on monipuolinen IoT-tabletti, joka soveltuu erityisesti ulkokäyttöön - se kestää vettä ja hylkii naarmuja. Se sopii aina sähköauton latauspisteestä myymälöiden itsepalvelupäätteisiin, teollisuusautomaatioihin sekä terveydenhuoltoon.
28.11.2022
/Esitystekniikka

Wi-Tekin WI-AP718M -mesh-tukiasemalla laajennat Wi-Fi-verkkoa ulkotiloihin ilman kaapelointeja

Wi-Tekin mesh-tukiasemat mahdollistavat Wi-Fi-verkon laajentamisen ilman verkkokaapelointia, signaalin vahvuudesta tinkimättä.
18.11.2022
/Tietoverkot

Televesin 19” räkkikaappi 6+2RU – laitteet samaan aikaan suojassa ja näkyvillä

T533105 6+2RU -räkkikaappi sopii valokuitu-, data- ja koaksiaalikaapeliasennuksiin. Se mahdollistaa eri tekniikoiden ryhmittelyn yhteen kaappiin.
8.11.2022
/Tietoverkot

Televesin älykkään SmartKom-mastovahvistimen ohjelmoinnissa ei tarvita tikkaita

SmartKom-mastovahvistin poimii signaalin useasta suunnasta, ja varmistaa aina vahvan vastaanoton. Laitteen ohjelmointi käy vaikka kahvipöydästä käsin ASuite-sovelluksen avulla.
1.11.2022
/TV-verkot

Paranneltu UHF23 korvasi huippusuositun UHF28 TV-antennin

Kehitimme omasta UHF-antennistamme entistäkin paremman. Finnsatin UHF28 on poistunut valikoimasta. Vaan eipä hätää, sen korvaa entistäkin parempi UHF23. Vähemmän elementtejä, suurempi vahvistus.
26.10.2022
/TV-verkot

Wi-Tek-uutuus WI-LTE113-O on 4G-reititin integroidulla suunta-antennilla

WI-LTE113-O-reititin on helppo tapa järjestää vahva 4G-yhteys kotiin tai etätoimistoon. Ulkoasennukseen soveltuvan reitittimen suunta-antenni vahvistaa LTE (4G) -yhteyttä.
19.10.2022
/Mobiilinetti

WOOX-R4967 älykytkin on syksyn hittituote - 3 varmaa käyttökohdetta

Ohjaa sähköpatterin, lämminvesivaraajan ja valaistuksen toimintaa WOOX-älykytkimen avulla sovelluksella mistä ja milloin vain.
13.10.2022
/Älykoti

UNV:n PTZ-kamera IPC6424SR-X25-VF valvoo tarkasti suurtakin aluetta

Tämä PTZ-valvontakamera on varustettu 25x optisella zoomilla, joka mahdollistaa erittäin laajan valvonta-alueen. Voit valvoa alueita tehokkaasti ja tarkasti jopa 200m asti. Heti kun kamera havaitsee liikkeen, kamera voi zoomata ja seurata automaattisesti kohdetta.
7.10.2022
/Kameravalvonta

WOOXilta älykkäitä energiansäästöratkaisuja

WOOX-älylaitteet tarjoavat monia mahdollisuuksia hallita kodin sähkönkulutusta. Lue vinkit!
30.9.2022
/Älykoti

UNV ColorHunter+Dual Lens: selkeää, värikästä kuvaa yön pimeydestäkin

Tutkimusten mukaan suurin osa ilkivallasta ja muista rikoksista tapahtuu yön pimeydessä. Tavallinen valvontakamera ei pysty havaitsemaan yksityiskohtia pimeässä, mutta UNV Prime-sarjan kamerat pystyvät.
28.9.2022
/Kameravalvonta

WOOX-R9045-Wi-Fi-kameralla suojaat työmaa-alueen varkailta

Rakennustyömailla valvonta on tarpeen. WOOX-R9045-kamera näyttää live-kuvaa älylaitteelle ja hälyttää tarvittaessa. Asiakkaamme kertoo omasta toteutuksestaan.
22.9.2022
/Älykoti

Glorystar NebulaPLUS -tabletti taipuu vaikka työajanseurantapisteeksi

Glorystarin NebulaPLUS on monipuolinen IoT-tabletti kioskisovelluksiin. Lisälaitteilla sen voi mukauttaa juuri omiin tarpeisiin sopivaksi.
20.9.2022
/Esitystekniikka

Finnsat-kuituadapterit yksimuoto- ja monimuotokuiduille – mikä on kuituadapteri ja missä niitä käytetään?

Valokuituadapteri on pieni, mutta erittäin tärkeä osa kuituverkkoa.
13.9.2022
/Tietoverkot

WOOX-aurinkopaneeli R4219 lataa valvontakameran akun aurinkoenergialla

Aurinkopaneelin ansiosta WOOX R9045 -valvontakamera toimii vihreällä energialla.
23.8.2022
/Älykoti

Mikä on VESA? Miten tiedät, onko televisiossasi sellainen?

VESA on standardi, jonka avulla näyttö ja jalusta löytävät toisensa.
27.7.2022
/Esitystekniikka

Promax-mittalaitteet kalibroidaan ja huolletaan Suomessa

Milloin viimeksi kalibroit Promax-laitteesi? Se pitäisi tehdä vuosittain tulosten oikeellisuuden varmistamiseksi. Onneksi toimenpide suoritetaan näppärästi meillä Seinäjoella.
19.7.2022
/Mittalaitteet

Wi-Tekin WI-POE21E-O PoE Extender tuo verkon ja virran koululiikunta- ja virkistyspaikkojen valvontakameroille

PoE extender (laajennin) asetetaan internet-laitteen ja toisen laitteen, esimerkiksi valvontakameran väliin tuomaan internet-yhteyden ja verkkovirtaa. Ulkoista virtalähdettä ja lisäkaapelointia ei tarvita.
15.7.2022
/Tietoverkot

Ei enää läjää kaukosäätimiä sohvapöydällä – WOOXin Wi-Fi-ohjattava infrapunalähetin muuttaa älypuhelimen yleiskaukosäätimeksi

Älykäs kaukosäädin tänä kesänä vaikkapa ilmastointilaitteeseen! USB-virralla toimivaan Smart Universal IR -lähettimeen voi liittää kaikki kodin kaukosäätimet. WOOX Home -sovelluksella laitteiden hallinta onnistuu etänäkin.
7.7.2022
/Älykoti

Finnsat on Luotettava kumppani

Finnsat on mukana Suomen Tilaajavastuu Oy:n Luotettava Kumppani ohjelmassa. Luotettava Kumppani -jäsenyys kertoo, että hoidamme asiat avoimesti ja että lakisääteiset velvoitteet ovat ajan tasalla.
29.6.2022
/Yritys

Catline TVB-02:lla televisio näkyy ilman antennikaapelointia

Macab Catline on järjestelmä, joka mahdollistaa TV-vastaanoton dataverkossa.
17.6.2022
/TV-verkot

Selaa tuoteryhmiä

Oma tili

Ostoskori

Ostoskorisi on tyhjä

Toimitusehdot

Toimitusmaksut 20.4.2016 alkaen:
  • Yli 1,00€ verkkokauppa tilaukset toimitamme ilman toimitusmaksua
  • Kaikki summat alv 0%.
    Maksuehto: Tiliasiakkaille 14 pv netto.
    Viivästyskorko: korkolain mukainen.
    Vakuutukset: Vahinkotapauksissa ota yhteys 0207 420 100.
    Muistutukset: Toimitusta tai laskua koskevat kahdeksan (8) päivää niiden saapumisesta.
    Palautukset: Huomautusaika on kahdeksan (8) päivää. Palautusta (virheetön tavara) ei voi tehdä ilman tavarantoimittajan lupaa. Hyvitys on -20% laskutetusta hinnasta. Mikäli tuote ei ole ehjässä alkuperäispakkauksessa, ei palautusta hyväksytä. Erikoistilauksia ei voida palauttaa, mikäli toimitus on ollut asiakkaan tilauksen mukainen. Palautusrahdin maksaa asiakas. Lainaksi lähetetyt tuotteet veloitetaan normaalisti, ellei niitä palauteta virheettöminä ilman asiakkaan tuotteeseen tekemiä merkintöjä. Palautusluettelo sisältää palautuksen hyväksyjän nimen, palautuksen syyn, palautuksen määrän ja toimituspäivän.
    Muutokset: Pidätämme oikeuden hintoja ja laitteita koskeviin muutoksiin. Kaikki tiedot perustuvat hinnaston tekohetkellä käytössä oleviin tietoihin.
    Takuu: 12-36kk. Takuu korvaa ainoastaan laitteen korjauksen, ei välillisiä kustannuksia. Laitteen vaihtamiseen liittyvät kustannukset eivät kuulu takuun piiriin.
Sivutolla käytetään evästeitä asiakaskokemuksen parantamiseksi ja toiminnallisuuksien varmistamiseen. Lue lisää yksityisyydensuojasta
Asia selvä